Czy w złotych kolczykach można kąpać się w morzu?

Miłośnicy klasycznej biżuterii uwielbiają złoto. Kruszec ten ma piękny, szlachetny kolor, efektownie się błyszczy i wspaniale rozświetla cerę. Poza tym złoto, nawet w subtelnym wydaniu, przyciąga uwagę i przyczynia się do poprawy wizerunku. Tak liczne zalety złotego kruszcu docenią także ci, którzy preferują nowatorskie formy w biżuterii. Wielu z nich ma ulubione, złote błyskotki, z którymi na co dzień praktycznie się nie rozstaje. A jak to wygląda w okresie letnim? Czy w złotych kolczykach można kąpać się w morzu?

Trwałość złotej biżuterii

Trwałość złotej biżuterii w dużej mierze uzależniona jest od jej próby, czyli tego, jaka jest rzeczywista zawartość złota w złotym stopie, a ile procent wynoszą domieszki innych metali. Rodzaj i jakość metali zawartych w stopie również ma znaczenie. Inne właściwości ma miedź, inne pallad czy nikiel. Faktem jest jednak, że wysokojakościowa biżuteria, czyli np. markowe złote kolczyki, zawsze produkowana jest ze starannie wyselekcjonowanych materiałów, dzięki czemu produkty są zarówno efektowne, jak i trwałe.

Jak dbać o kolczyki ze złota?

Złota biżuteria wymaga odpowiedniego traktowania. Nawet jeśli jest to produkt wysokojakościowy, może ulec zniszczeniu, jeśli pozostawimy go bez nadzoru i narazimy na uszkodzenia mechaniczne. Podobnie może stać się, jeśli w biżuterii będziemy wykonywać prace fizyczne w domu i ogrodzie. Poza tym wyroby biżuteryjne nie lubią nadmiernego kontaktu z wodą, detergentami i kosmetykami pielęgnacyjnymi. Jeśli chcemy, by zachowały pierwotny kolor i blask, powinniśmy chronić je przed kontaktem ze szkodliwymi substancjami. Takie substancje zawiera również woda morska.

Złota biżuteria a kąpiele w morzu

Zbyt częsty kontakt z wodą nie sprawia, że biżuteria staje się piękna i błyszcząca. Tym bardziej, jeśli mówimy o wodzie morskiej. Bransoletki, naszyjniki i kolczyki ze złota lepiej pozostawić w domu, jeśli wybieramy się na wakacje nad morzem. Natomiast codzienne kąpiele w słonej wodzie mogą sprawić, że biżuteria ulegnie odbarwieniu, stanie się matowa i mniej atrakcyjna.

Wakacje to nie tylko kąpiele w morzu, ale i wielogodzinne opalanie. Nadmorski piasek i olejki do opalania stanowią kolejne zagrożenie dla złotych błyskotek. Biżuteria może ulec zarysowaniu, mogą pojawić się na niej nieestetyczne plamy. Ale czy to oznacza, że podczas wakacji powinniśmy zupełnie zrezygnować z biżuterii? Nie, ale postawmy na materiały naturalne – muszelki, kamyki, bursztyny, różnego rodzaju plecionki. Latem możemy pozwolić sobie również na biżuterię sztuczną. Kolorowe koraliki z tworzyw sztucznych zdecydowanie ożywią wakacyjną stylizację.

Złote kolczyki a wakacje w nadmorskim kurorcie

Złota biżuteria na wakacjach nad morzem oczywiście może okazać się przydatna, ale głownie chodzi tu o sytuacje, gdy nie wylegujemy się na plaży i nie zażywamy morskich kąpieli. Natomiast świetną okazję do noszenia drogocennych błyskotek stanowią wyjścia do restauracji, zabawy taneczne w nadmorskich klubach, spacery przy zachodzie słońca, a nawet wszelkiego rodzaju ogniska i grille.