Czy opłaca się kupić biżuterię ze stali szlachetnej?

Biżuteria ze szlachetnych kruszców, takich jak złoto i srebro, uważana jest piękną, cenną, „prawdziwą”. W opozycji do niej stoją wyroby z żelaza i innych materiałów nieszlachetnych. Taką biżuterię nazywamy sztuczną i na ogół nie mamy na jej temat najlepszej opinii. Jednak pomiędzy przedmiotami ze złota i srebra, a niskiej jakości biżuterią nieszlachetną, znajdują się warte uwagi produkty ze stali chirurgicznej, nie bez powodu nazywanej stalą szlachetną.

Biżuteria ze stali szlachetnej i jej szczególne właściwości

Stal, z której wytwarza się biżuterię, wykorzystywana jest m.in. do produkcji narzędzi chirurgicznych – stąd właśnie wziął się termin „stal chirurgiczna”. Łatwo wywnioskować, że skoro materiał znajduje zastosowanie w medycynie, musi mieć szczególne właściwości. Narzędzia chirurgiczne muszą zachowywać higieniczną czystość, a to oznacza, że poddawane są wielokrotnemu czyszczeniu. Stal chirurgiczna doskonale znosi ten proces. Ponadto nie ulega korozji i nie odkształca się pod wpływem działania wysokich temperatur czy mocnego nacisku.

Do szczególnych właściwości stali chirurgicznej należy także to, że jest materiałem antyalergicznym, nieuczulającym. Przedmioty ze stali szlachetnej nigdy nie powodują swędzenia, wysypki, nie stają się powodem powstawania czerwonych plam na skórze. Stal szlachetna nie wywołuje reakcji alergicznych, dlatego osoby uczulone na nikiel i inne składniki biżuterii sztucznej, śmiało mogą sięgać po błyskotki ze stali.

Trwałe bransoletki ze stali nierdzewnej

Stal chirurgiczna wykazuje wyjątkową twardość, a to oznacza podwyższoną odporność na powstawanie zarysowań, wgnieceń, odkształceń. Łańcuszki i bransoletki ze stali nierdzewnej trudniej zerwać, aniżeli wyroby z innych metali. Stal szlachetna jest mniej plastyczna aniżeli złoto czy srebro, a mimo to daje wiele możliwości zdobniczych. Przedmioty ze stali chirurgicznej są jednocześnie trwałe i efektowne. Jeśli zależy nam na biżuterii wysokiej jakości, która sprawdzi się na wiele okazji i zachowała piękny wygląd przez wiele lat, zdecydowanie warto postawić na stal szlachetną. Doskonałym przykładem takich wysokojakościowych wyrobów jest biżuteria ze stali szlachetnej NOMINATION. Włoska marka słynie przede wszystkim z produkcji charakterystycznych bransoletek komponowanych, ale w swojej ofercie ma także szereg innych produktów ze złota i stali szlachetnej.

Biżuteria stalowa może być pozłacana, posrebrzana i zdobiona na wiele sposobów. Platerowanie to proces, który w przypadku stali chirurgicznej przebiega bez zarzutu i zawsze daje piękne efekty. Poza tym stal bardzo lubi się z różnego rodzaju kamieniami, a nawet materiałami innego typu, takimi jak jedwabne nici, muszle, elementy skórzane i wyprodukowane z tworzyw sztucznych.

Atrakcyjna cena stalowej biżuterii

Niewątpliwą zaletą biżuterii ze stali szlachetnej jest fakt, iż można ją nabyć w zdecydowanie niższej cenie, aniżeli produkty ze złota lub srebra. Piękne kolczyki, bransoletki i naszyjniki ze stali bez trudu mogą imitować szlachetne kruszce, ale ich zakup nie nadweręży budżetu. Biżuteria szlachetna jest odpowiednia dla każdego, niezależnie od tego, czym się zajmuje, jaki styl ubioru preferuje i jak wygląda jego sytuacja finansowa.