Biżuteria ze złota – jak mieć pewność, że jest prawdziwa?

Wyroby ze złota wykorzystywane są do zdobienia ciała od tysiącleci. Człowiek dawno temu zorientował się, że pięknie połyskujący kruszec można przerabiać na wiele sposobów, a przede wszystkim wytwarzać z niego różnorodne przedmioty użytkowe i dekoracyjne. Funkcję ozdobną pełniła przede wszystkim biżuteria. Niestety w przeszłości złote produkty biżuteryjne bywały bardzo drogie, a tym samym niedostępne dla osób z niższych warstw społecznych. Dziś nabycie złotej biżuterii jest znacznie łatwiejsze niż w przeszłości, ale będąc nieostrożnym, można natknąć się na nieuczciwych sprzedawców.

Biżuteria złota czy pozłacana?

Biżuterię złotą można nosić wymiennie ze srebrną – biżuteria srebrna potrafi być równie atrakcyjna jak złota, a w niektórych przypadkach prezentuje się nawet lepiej. Faktem jest jednak, że złoto to metal cenniejszy od srebra, co wynika z faktu, że rzadziej występuje w przyrodzie i sprawia więcej trudności podczas prac wydobywczych. Poza tym przekonanie o szczególnej wartości złota wywodzi się z przeszłości.

Złota biżuteria jest wyjątkowo strojna, połyskująca, przyciąga wzrok dzięki pięknej barwie. Dobry salon jubilerski oferuje szereg najróżniejszych wyrobów ze złota, dzięki czemu każdy może znaleźć naszyjnik, kolczyki czy bransoletkę, które będą pasowały do okoliczności, stroju i usposobienia. W takim miejscu złoto możemy kupować bez obaw. Duży salon jubilerski, który od lat funkcjonuje na rynku i cieszy się dobrą opinią, jest właściwym miejscem do kupowania dobrej jakości biżuterii.

Jeśli nie chcemy paść ofiarą oszustów, nie kupujmy biżuterii w marketach, na bazarach, ani od przypadkowych osób na targowisku. Chyba, że zależy nam na nabyciu biżuterii sztucznej. Oczywiście może zdarzyć się tak, że na stoisku rzeczywiście oferowana jest złota biżuteria, ale ryzyko takiej transakcji jest spore i nie warto go podejmować. Tym bardziej, że salon jubilerski oferuje złotą biżuterię w naprawdę różnych cenach – również stosunkowo niskich.

Biżuteria ze złota – czym się wyróżnia?

Wiemy już, że biżuterię należy kupować od sprawdzonych sprzedawców. A co, jeśli mimo wszystko spodobają nam się błyskotki oferowane w innym miejscu? Jak sprawdzić, czy złote pierścionki, naszyjniki i kolczyki rzeczywiście są złote?

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest próba złota. Specjalnego oznaczenia należy szukać w pobliżu zapięcia naszyjników i bransoletek, wewnątrz pierścionków, na części kolczyka, która znajduje się z tyłu ucha itd. Jeśli biżuteria nie posiada znaku probierczego, możemy podejrzewać, że nie jest prawdziwa, aczkolwiek przedmioty bardzo stare bądź sprowadzane z zagranicy, nie zawsze taką próbę posiadają. Co wtedy? Wtedy należy dokładnie przyjrzeć się biżuterii, sprawdzić, czy złota powłoka się nie ściera, czy każdy element biżuterii ma taki sam odcień. Możemy również wykonać test przy pomocy magnezu. Złoto nie wykazuje właściwości magnetycznych. Niestety test może okazać się nieskuteczny w przypadku złota niższej próby. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak oddać przedmiot w ręce fachowców. Każdy dobry salon jubilerski jest w stanie zbadać przedmiot i określić, czy został wykonany ze złota, czy też metali nieszlachetnych.