Złota czy srebrna biżuteria

Złota czy srebrna biżuteria?

Biżuterię wykonuje się z różnych materiałów, łącznie z metalami nieszlachetnymi, tworzywami sztucznymi i szkiełkami. Faktem jest jednak, że za biżuterię „prawdziwą” uznaje się tę, wykonaną ze złota lub srebra. W dobrych sklepach z biżuterią dominuje biżuteria w różnych odcieniach złota, biżuteria srebrna oraz wyroby ze stali szlachetnej. Ten ostatni materiał, ze względu na swoje właściwości, zyskał w ostatnich latach dużą popularność. Mimo to odwieczne pytanie brzmi: co jest lepsze, biżuteria złota czy srebrna?

Złoto czy srebro? Który kruszec jest cenniejszy i dlaczego?

Niektóre osoby noszą zarówno złotą, jak i srebrną biżuterię, inni sięgają wyłącznie po wyroby ze złota, jeszcze inni wybierają tylko biżuterię srebrną. Jeśli chodzi o trendy w modzie, o to, co aktualnie jest na topie, kolor biżuterii nie ma tu większego znaczenia. Modne jest zarówno srebro, jak i złoto – większe znaczenie przykłada się do rozmiaru biżuterii i rodzaju zdobień. Mimo to wszyscy wiemy, że złoto jest kruszcem znacznie cenniejszym od srebra i bardziej opłaca się inwestować w złote przedmioty, aniżeli w wyroby ze srebra.

Wartość rynkowa złota jest znacznie wyższa niż wartość srebra. Wynika to z faktu, że pozyskanie złotego kruszcu wymaga wiele wysiłku. Złoto występuje w naturze dużo rzadziej niż srebro, do tego znajduje się w miejscach trudniej dostępnych.

Biżuteria ze złota – wartość symboliczna

Złoto zostało ocenione wysoko wiele, wiele lat temu. Nie bez powodu to ze złota wykonywano królewską biżuterię, natomiast srebro służyło do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku, np. sztućców. Przez lata na zakup złota mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi. Noszenie złotej biżuterii świadczyło o statusie materialnym i społecznym. Do dziś wielu uważa, że w niektórych sytuacjach wypada sięgać tylko po przedmioty ze złota. Taką sytuacją są m.in. zaręczyny oraz późniejszy ślub. Pierścionek zaręczynowy i obrączki ślubne zwyczajowo wykonuje się ze złota. A jeśli panna młoda nie lubi złotej biżuterii, otrzymuje pierścionek w kolorze złota białego, ale nadal nie jest to przedmiot wykonany ze srebra.

Biżuteria złota czy srebra? Jak dobrać biżuterię do typu urody?

Pomijając sytuacje szczególne, na co dzień możemy nosić biżuterię w dowolnym kolorze. Ważne, by była spójna ze stylem ubioru, jak i typem urody. Oczywiście nie ma reguł, które mówią, że blondynka o niebieskich oczach absolutnie nie może nosić wyrobów ze złota. To wszystko są tylko sugestie – faktem jest bowiem, że osoby o jasnej cerze, jasnych oczach i włosach, lepiej prezentują się w towarzystwie srebrnych kolczyków i naszyjników, natomiast brunetkom jest do twarzy w biżuterii złotej.

Dobór biżuterii do typu urody ma znaczenie w przypadku biżuterii noszonej blisko twarzy. Natomiast w przypadku bransoletek panuje pełna dowolność. Modne w ostatnim czasie srebrne bransoletki modułowe mogą nosić osoby o różnych typach urody, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W tym wypadku, zamiast na typie urody, skupmy się dobrym dopasowaniu bransoletki do tęgości nadgarstka i na wyborze ciekawych zawieszek, dzięki którym bransoletka modułowa będzie prezentować się wyjątkowo.