tania biżuteria

Tania biżuteria – czy warto ją kupować?

Szukając oszczędności, rezygnujemy z zakupu drogich towarów, wybierając rzeczy w niższych cenach. Niestety takie postępowanie nie zawsze okazuje się słuszne, bo choć w wielu przypadkach tanie produkty doskonale spełniają swoją funkcję, to często jest też tak, że w parze z niską ceną idzie kiepska jakość. Oznacza to, że produkty, np. ubrania, szybko się niszczą i co chwilę musimy wymieniać je na nowe. Tymczasem droższa rzecz doskonałej jakości wystarczyłaby na dużo dłużej. Wynika z tego, że kupowanie tanich przedmiotów nie zawsze ma sens. Dobrym przykładem jest tutaj tania biżuteria.

Tania biżuteria to biżuteria sztuczna?

Określenie „tania biżuteria” nie brzmi zbyt dobrze. Przyzwyczailiśmy się do nazywania biżuterii kosztownościami i drogocennymi świecidełkami. Taniość zupełnie do niej nie pasuje. I rzeczywiście nabycie biżuterii złotej lub srebrnej w niskich cenach może być kłopotliwe. Ceny mogą być atrakcyjne, mogą być przystępne dla szerokiego grona potencjalnych klientów, ale trudno nazwać je niskimi. Dobrej jakości biżuteria nigdy nie będzie tania. Taniość kojarzymy z bylejakością, sztucznością i tandetą, dlatego, kiedy mówimy o taniej biżuterii, zwykle mamy na myśli biżuterię sztuczną.

Sztuczna biżuteria to taka, która nie została wykonana z drogocennych kruszców, a ze stopów metali nieszlachetnych, najczęściej z przewagą chromu lub niklu. Taki stop nie ma zbyt dużej trwałości. Nawet jeśli tania biżuteria jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, to wchodzi w reakcję chemiczną z powietrzem, zwłaszcza wilgotnym, przez co szybko traci blask i kolor. Sztucznej biżuterii szkodzi również pot i kosmetyki. Oczywiście w przypadku biżuterii złotej i srebrnej również zaleca się, by nie pozostawiać jej w wilgotnej łazience, chronić przed działaniem kosmetyków i chemii domowej, ale trwałość drogocennych wyrobów jest znacznie wyższa.

Tania biżuteria – jak nie dać się oszukać?

Dla osoby, która nigdy nie interesowała się tym zagadnieniem, odróżnienie złotych i srebrnych wyrobów od biżuterii sztucznej może być trudne. Dlatego biżuterii nie warto kupować u nieznanych sprzedawców. Nawet jeśli promują ją jako złotą, w rzeczywistości mogą sprzedawać pozłacaną biżuterię sztuczną. Jeśli zależy nam na zakupie biżuterii wysokiej jakości, powinniśmy odwiedzić sprawdzony salon jubilerski albo dobry sklep internetowy z biżuterią. Jeśli jednak zdecydujemy się na nabycie biżuterii na targowisku, w podziemnym przejściu dla pieszych, czy gdziekolwiek indziej, zawsze powinniśmy sprawdzić, czy posiada oznaczenia informujące o próbie złota/srebra.

Kiedy warto kupić tanią biżuterię?

Chociaż tania biżuteria kojarzy się z niską jakością, to istnieją sytuacje, w których zdecydowanie warto się na nią skusić. Jeśli nie mamy uczulenia na nikiel czy chrom, a dbałość o biżuterię nie przychodzi nam z trudem, sztuczna biżuteria nie będzie produktem jednorazowego użytku, a ciekawym dodatkiem do wielu stylizacji. Jednocześnie, jeśli szukamy czegoś na jeden raz, na jakąś imprezę okolicznościową, a nie stać nas na zakup bogato zdobionej kolii czy złotych kolczyków, biżuteria sztuczna doskonale spełni swoją funkcję. Warto jeszcze dodać, że sztuczna biżuteria to doskonała propozycja dla miłośników rękodzielnictwa. Robiona ręcznie biżuteria wygląda bardzo oryginalnie i jest wykonywana z dużą dbałością o szczegóły.