Dzień Kobiet

Dzień Kobiet – krótka historia święta

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto obchodzone 8 marca. Tego dnia kobiety otrzymują życzenia i kwiaty, które stanowią wyraz szacunku i wdzięczności. Świętują wszystkie kobiety, niezależnie od tego, ile mają lat, jaki jest ich status materialny i czym zajmują się zawodowo. Kwiaty i upominki otrzymują nie tylko od mężów i partnerów, ale także od innych znajomych mężczyzn. Dzień Kobiet to święto radosne, ale czy zawsze tak było?

Dzień Kobiet jest świętem komunistycznym?

Mimo że większość społeczeństw podchodzi entuzjastycznie do święta wszystkich pań, to zawsze znajdą się głosy mówiące o tym, że jest to święto komunistyczne i w rzeczywistości nie ma czego świętować. To prawda, że w czasach PRLu Dzień Kobiet traktowano w Polsce jako element propagandy i kronik filmowych, ale w rzeczywistości święto to powstało znacznie wcześniej i miało wiele wspólnego nie z komunizmem, a z ruchami sufrażystek i walką o prawa kobiet.

Pierwsze obchody Dnia Kobiet

Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet w Stanach Zjednoczonych datuje się na rok 1909. Wtedy to przybrały na sile demonstracje sufrażystek domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. Obchody zorganizowane 28 lutego 1909 roku miały upamiętniać protest zorganizowany rok wcześniej (dokładnie 8 marca 1908 roku) przez pracownice zakładów włókienniczych.

Dzień Kobiet świętem międzynarodowym

Dzień Kobiet został uznany za święto międzynarodowe w kolejnym roku obchodów, czyli w roku 1910. Wówczas Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła, że dzień ten będzie służyć krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. Konferencja, podczas której ustanowiono Międzynarodowy Dzień Kobiet, liczyła 100 uczestniczek z 17 krajów.

W kolejnym roku Dzień Kobiet obchodzono m.in. w Austrii, Dani, Niemczech i Szwajcarii. Podczas obchodów kobiety głośno mówiły o swoich żądaniach, domagając się prawa kobiet do głosowania oraz obejmowania stanowisk publicznych. Kobiety walczyły o prawda do pracy i o szkolenia zawodowe. W kolejnych latach do obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet przyłączały się kolejne państwa.

Święto Kobiet współcześnie

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że dzisiejsze radosne święto obchodzone jest na pamiątkę strajków i protestów, podczas których kobiety walczyły z dyskryminacją i usilnie dążyły do przyznania im praw politycznych i ekonomicznych. Prawdą jest jednak, że tego dnia stacje telewizyjne i portale internetowe wspominają silne kobiety, które miały szczególny wkład w to, jak sytuacja płci pięknej wygląda współcześnie. Dziś dziękują im nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. To właśnie mężczyźni wyrażają swoją wdzięczność, szacunek i uznanie dla kobiet poprzez składanie im życzeń, wręczenie kwiatów i prezentów (zobacz biżuteria na prezent na Dzień Kobiet).