Pierścionek zaręczynowy

Symbolika biżuterii – pierścionek zaręczynowy

Czego symbolem jest biżuteria? Jeśli zapytamy o to przypadkową osobę, prawdopodobnie odpowie, że piękna, albo bogactwa. Rzeczywiście wyroby biżuteryjne to przedmioty bardzo estetyczne, niekiedy wręcz wytworne, piękne i efektowne. Ich piękno pozytywnie wpływa na wygląd każdej osoby, która po biżuterie sięga. Prawdą jest jednak, że w przeszłości symbolika biżuterii nawiązywała również do bogactwa. Ilość i jakość wyrobów biżuteryjnych mogła symbolizować przynależność do danej grupy społecznej, zajmowanie ważnych stanowisk w państwie, wysoki status materialny. Oczywiście obok tego możemy mówić o symbolicznym znaczeniu poszczególnych rodzajów biżuterii, np. łańcuszków z krzyżykiem czy pierścionków. Najbardziej znanym reprezentantem drugiej grupy jest oczywiście pierścionek zaręczynowy.

Co symbolizuje pierścionek zaręczynowy?

Pierścionek zaręczynowy to ozdoba kobiecej dłoni, wręczana przez osobę, która właśnie o tę rękę się stara. Zanim pierścionek trafi na palec wybranki, musi ona udzielić pozytywnej odpowiedzi na pytanie o ożenek. Zwykle pytanie to pada w jakichś wyjątkowych okolicznościach, np. podczas romantycznej kolacji, przyjęcia-niespodzianki czy wyjazdu we dwoje, ale nie jest to regułą. Nie ma również reguł mówiących o tym, że podczas oświadczyn mężczyzna musi uklęknąć, ale rzeczywiście taka postawa jest przez większość kobiet mile widziana.

Wręczenie pierścionka zaręczynowego symbolizuje poważne zamiary dwojga ludzi i rozpoczyna okres narzeczeństwa, w trakcie którego toczą się przygotowania do ślubu. Tak jest w teorii, bo w praktyce coraz częściej spotykamy narzeczonych, którzy w ogóle nie myślą o ślubie, albo odkładają to na bliżej nieokreśloną przyszłość. Dla nich pierścionek zaręczynowy jest symbolem miłości, trwałości związku, wierności, bezpieczeństwa.

Wybór pierścionka zaręczynowego

Klasyczne podejście do tematu zaręczyn oznacza, że oświadczyny i pierścionek zaręczynowy będą dla kobiety prawdziwą niespodzianką. Oczywiście zadanie mężczyzny nie jest wówczas łatwe, ponieważ musi wybrać pierścionek, który nie tylko spodoba się wybrance, ale będzie miał odpowiedni rozmiar. Dlatego przez wizytą w salonie jubilerskim czy sklepie z biżuterią, warto przyjrzeć się biżuterii, jaką zgromadziła wybranka serca oraz sprawdzić rozmiar noszonych przez nią pierścionków. Czasem udaje się też sprytnie nakierować rozmowę na temat pierścionków i wybadać, co rzeczywiście mogłoby się kobiecie spodobać.

Ci, którzy do tematu zaręczyn podchodzą bardziej otwarcie, mogą wspólnie obejrzeć pierścionki w sklepie z biżuterią. Niekoniecznie chodzi o to, by wybrać ten jedyny, ale przynajmniej ustalić, jakiego rodzaju pierścionki najbardziej się partnerce podobają i które z nich nadałyby się na pierścionek zaręczynowy.