Ludność od zawsze wierzy w tajemną moc posiadaną przez niektóre przedmioty. Niekiedy szczególne znaczenie przypisuje się niektórym zwierzętom i określonym czynnościom. Chcemy wierzyć, że jest coś, dzięki czemu możemy pomóc swojemu szczęściu i wzmocnić ochronę przed złem. Jednym
z symboli chroniących przed chorobami i nieszczęściami jest oko proroka.
Symbole w kulturze i wierzeniach
Niektóre symbole są bardzo stare. Wywodzą się z religii i wierzeń ludności zamieszkującej różne zakątki świata, na czele ze starożytnym Egiptem, starożytnymi Indiami i Chinami. Mimo że pierwotnie największe znaczenie miały jedynie dla ludności zamieszkującej dany teren, to dziś wiele z nich uznaje się za symbole uniwersalne, znane i używane na całym świecie. A jak to jest z okiem proroka?
Oko proroka nie jest kojarzone z Egiptem, Indiami czy Chinami, a z państwami islamskimi, na czele
z Turcją. Wiele osób przywozi oko proroka (najczęściej w formie dekoracji ściennej) jako pamiątkę ze spędzonych w Turcji wakacji, choć przedmiot ten bez trudu można nabyć w innych państwach wchodzących niegdyś w skład Imperium Osmańskiego. W Polsce, z uwagi na rosnące zainteresowanie kulturą turecką, w znacznym stopniu spowodowaną popularnością tureckich seriali, możemy spotkać biżuterię zdobioną omawianym motywem. Oko proroka traktowane jest jako dekoracyjne oczko w pierścionkach i wisiorkach, zdobi również kolczyki i bransoletki.
Oko proroka – jakie jest jego znaczenie?
Turecka nazwa tego symbolu to „nazar boncuğu”. Oko proroka ma strzec przed złymi urokami, które mogłyby doprowadzić do niepowodzeń i nieszczęść w życiu. Złe, zazdrosne i zawistne spojrzenia nie powinny dotykać osób znajdujących się pod ochroną oka proroka, bo to ono skupia w sobie wszelkie złe moce i energie wysyłane przez innych ludzi. Oko proroka chroni również przed nieszczerymi komplementami, pozorna pochwałą i pozornie życzliwą uwagą.
W przeciwieństwie do pękniętego lustra – pęknięte oko traktowane jest jako coś pomyślnego. Kiedy oko proroka pęka, oznacza to, że talizman zadziałał i rzeczywiście przyjął całe zło, które kierowane było do jego właściciela.
Jak wygląda oko proroka?
W Turcji oko proroka można spotkać niemal na każdym kroku, dlatego ci, którzy choć trochę interesują się kulturą tego kraju, z pewnością wiedzą, jak ono wygląda. Przypomina szklaną kulę
z charakterystyczną źrenicą i promieniście ułożonymi okręgami, choć równie często spotykane jest
w wersji spłaszczonej, albo w postaci niewielkiego koralika. Tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę, jest kolorystyka talizmanu. W środku znajduje się granatowa, a niekiedy wręcz czarna kropla, którą otaczają coraz większe okręgi: jasnoniebieski, biały i ciemnoniebieski. Zgodnie z legendą oczy
w takim kolorze, kolorze morza, posiadał Nazar – biedny chłop i samotnik, którego przywołuje się bardzo często w trakcie opowiadań o symbolice oka proroka. Notabene oko proroka bywa również nazywane okiem Nazara.