Jak dbać o złotą biżuterię?

Biżuteria ze złota, zwłaszcza markowa złota biżuteria, charakteryzuje się wysoką trwałością. Złoto jest odporne na działanie korozji, zatem dobrze znosi kontakt z wilgocią, płynnymi kosmetykami czy delikatną chemią domową. Mimo to na złote wyroby należy uważać, odpowiednio je przechowywać i pielęgnować, dzięki czemu dłużej zachowają pierwotny kolor i blask.

Właściwości złotej biżuterii

Biżuterię wytwarza się ze stopów złota, a więc mieszanek złota i innych metali. W zależności od tego, jakie to będą metale i w jakich ilościach zostaną dodane, zmienia się zarówno kolor złota, jak i jego właściwości fizyczne (elastyczność, stopień twardości, ścieralność). Oryginalna biżuteria ze złota, np. markowa biżuteria włoska, zawsze powstaje ze starannie wyselekcjonowanych materiałów, dlatego niedopuszczalne są domieszki metali, które uczulają, powodują, że biżuteria szybciej czernieje, albo łatwiej ulega zarysowaniu.

Dzięki swoim właściwościom złoto pozwala na wytwarzanie pięknej, efektownej i trwałej biżuterii. Wyroby ze złota mają piękny kolor, intensywnie się błyszczą i wspaniale łączą z kamieniami w różnych kolorach. Dzięki swojej elastyczności, złoto pozwala na tworzenie różnorodnej biżuterii, stosowanie ciekawych form i bogatego wzornictwa. O tak piękną i cenną biżuterię należy dbać w sposób szczególny.

Biżuteria z prawdziwego złota – przechowywanie

Kupując markową złotą biżuterię, otrzymujemy pudełko, woreczek albo specjalne etui do jej przechowywania. Ważne, by nienoszona biżuteria była przechowywana w zamknięciu. Pozostawienie biżuterii na wierzchu, bezpośrednio na toaletce czy komodzie, grozi jej zagubieniem i szybką utratą koloru. Proces czernienia będzie postępował jeszcze szybciej, jeżeli biżuterię pozostawimy w łazience.

Pamiętajmy również, by biżuteria ze złota była przechowywana pojedynczo. Nie należy wkładać do jednego woreczka kilku naszyjników i bransoletek. W ten sposób splączą się i porysują, a tego zdecydowane chcielibyśmy uniknąć.

Jak dbać o złotą biżuterię?

Oryginalna biżuteria ze złota dobrze znosi różne aktywności, jakim poddaje się jej właściciel, ale są sytuacje, w których błyskotki zaleca się jednak zdjąć. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego, pobytu na basenie albo na plaży, sprzątania, wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych na twarz i ciało warto zdjąć i odpowiednio zabezpieczyć złote wyroby. Ludzki pot, niektóre kosmetyki i środki czyszczące mogą okazać się na tyle agresywne, że spowodują powstanie na złocie nieestetycznych plam. Poza tym podczas ćwiczeń czy sprzątania łatwo o coś zahaczyć i zniszczyć drogocenną biżuterię.

Biżuteria ze złota – czyszczenie

Czyszczenie biżuterii to czynność, którą można wykonać we własnym zakresie, korzystając z metod domowych, albo wykorzystując środki czyszczące przeznaczone do użytku domowego. Natomiast trudniejsze zabrudzenia, wysoka wartość biżuterii albo duża ilość kamieni szlachetnych, powinny skłonić nas do wizyty w salonie jubilerskim i skorzystania z usługi profesjonalnego czyszczenia.