Gdzie się nosi pierścionek zaręczynowy

Gdzie się nosi pierścionek zaręczynowy?

Niektórym wyrobom biżuteryjnym przypisujemy szczególne znaczenie. Nie chodzi jedynie o wartość materialną, ale o symbolikę biżuterii, którą obdarowujemy bliskie osoby. Przykładowo, jeśli wręczymy komuś bransoletkę z zawieszką w kształcie czterolistnej koniczyny, życzymy tej osobie szczęścia. Jeśli naszyjnik zdobią skrzydła anioła, można wnioskować, życzymy osobie obdarowanej szczególnej ochrony, chcemy, by była bezpieczna. Obok tego wyróżniamy liczne symbole miłości, takie jak strzała Kupidyna, znak nieskończoności, serce. Symbolem miłości i trwałości związku, a także dowodem na poważne zamiary pary jest również pierścionek. Jak powinien wyglądać i gdzie się nosi pierścionek zaręczynowy?

Co symbolizuje pierścionek zaręczynowy?

Pierścionek zdecydowanie nie jest biżuterią, którą wypada wręczyć każdemu. Wiele osób twierdzi, że kupowanie jakiegokolwiek pierścionka kobiecie, która dotąd nie otrzymała pierścionka zaręczynowego, jest postępowaniem niewłaściwym. Można obdarować ją kolczykami czy bransoletką, ale pierwszym pierścionkiem, jaki powinna otrzymać od mężczyzny, jest pierścionek zaręczynowy. Potem, w trakcie trwania małżeństwa, czy nawet w okresie narzeczeństwa, może otrzymać wiele innych pierścionków, którym nie przypisuje się już tak dużego znaczenia.

Pierścionek zaręczynowy to podarunek od mężczyzny dla kobiety. Jest deklaracją miłości, symbolem trwałości uczucia, stabilnego związku, gotowości do założenia rodziny. Dawniej było tak, że jeśli kobieta przyjęła pierścionek zaręczynowy, niemal natychmiast wyznaczano datę ślubu i ruszały przygotowania do uroczystości zaślubin. Dziś nie zawsze tak się dzieje, zdarza się, że okres narzeczeństwa trwa kilka lat, a bywa i tak, że narzeczeni w ogóle nie planują ślubu, latami pozostając w nieformalnym związku.

Oświadczyny, zaręczyny, a może zmówiny?

Tradycyjne zaręczyny odbywają się w większym gronie. Mężczyzna prosi o rękę kobiety w obecności jej rodziców, niekiedy to właśnie do nich kieruje pytanie, czy oddadzą mu córkę za żonę. Na takie zaręczyny przychodzi wraz ze swoją rodziną, bywa że jest to dla członków obu rodzin pierwsze spotkanie. Jednak dziś takie zaręczyny są rzadkością. Zwykle mężczyzna oświadcza się kobiecie na osobności i w zdecydowanie bardziej romantycznej scenerii i wówczas wręcza jej pierścionek. Decyzja o ślubie zostaje podjęta wspólnie, bez udziału osób trzecich, bez zaangażowania rodziców. W dużej mierze wynika to z faktu, że dziś na ślub decydują się osoby samodzielne, nierzadko dobiegające trzydziestki, albo i starsze. Organizacja zmówin, czyli obiadu zaręczynowego dla obu rodzin, ma miejsce później, a nierzadko zdarza się, że rodzice w ogóle nie są zaangażowani w przygotowania do ślubu, a na wesele przychodzą jak wszyscy inni goście.

Gdzie się nosi pierścionek zaręczynowy?

Odpowiedź na pytanie gdzie się nosi pierścionek zaręczynowy, nie jest taka prosta, bo nie ma jednej, uniwersalnej zasady dla mieszkańców całego globu. W Kanadzie, USA czy na zachodzie Europy pierścionek przyjęło się umieszczać na lewej dłoni. W Polsce jest inaczej. Pierścionek zaręczynowy nosi się na serdecznym palcu prawej dłoni. W dniu ślubu przekładany jest na lewą dłoń, by zrobić miejsce dla obrączki, choć niektóre panie preferują noszenie obrączki i pierścionka razem, na jednym palcu.