Biżuteria ze złota, czy srebra?

Biżuterię wytwarza się z różnych materiałów, począwszy od rzemyków i skóry, poprzez różnorodne metale, skończywszy na tworzywach sztucznych i szkiełkach. Faktem jest jednak, że biżuteria prawdziwa, markowa, powstaje wyłącznie ze starannie wyselekcjonowanych materiałów – prym wiodą tutaj złoto i srebro.

Złoto i srebro – metale szlachetne o wielu zastosowaniach

Złoto i srebro zostały nazwane metalami szlachetnymi ze względu na swoje właściwości. Metale te nie ulegają korozji, są trwałe, a przy tym na tyle elastyczne, że umożliwiają wytwarzanie najróżniejszych przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych. Złoto i srebro wykorzystywane są również w elektronice, kosmetologii, sztuce i wielu innych dziedzinach przemysłu. Najpowszechniejszym zastosowaniem szlachetnych kruszców pozostaje jednak jubilerstwo.

Złota biżuteria, biżuteria ze srebra a trendy

Moda nieustannie się zmienia. Każdego roku domy mody prezentują nowe kolekcje odzieży damskiej i męskiej oraz różnorodnych dodatków. Dodatkiem, którego nie może zabraknąć, jest biżuteria. Czasem można dostrzec, że większość modelek prezentuje biżuterię złotą, a czasem srebrną. Czasem są to ozdoby w jednym kolorze, innym razem wariacje kolorystyczne. Czasem biżuteria jest minimalistyczna, innym razem masywna, wyrazista. Moda się zmienia, jednego roku większą popularnością cieszą się wyroby ze srebra, a w kolejnym sezonie złota biżuteria, ale nigdy nie doszło do takiej sytuacji, by srebro lub złoto można było nazwać niemodnym.

Wartość biżuterii złotej i srebrnej

Zarówno złoto, jak i srebro wyróżniają się pięknym kolorem i blaskiem. Wspaniale podkreślają urodę i dodają stylizacji charakteru. Dlatego ani biżuteria złota, ani srebrna nigdy nie wyjdą z mody. Prawdą jest natomiast, że złoto jest kruszcem cenniejszym. Rzadziej występuje w przyrodzie i jest trudniejsze do zdobycia, dlatego biżuteria złota jest dostępna w wyższej cenie i uważana za bardziej uroczystą, wytworną. Przykładowo pierścionek zaręczynowy i obrączki ślubne zwyczajowo wykonuje się właśnie ze złota.

Dla kogo złoto, dla kogo srebro? Kolor biżuterii a typ urody

Wybór biżuterii może być podyktowany różnymi czynnikami, a jednym z ważniejszych jest typ kolorystyczny danej osoby. Typy ciepłe (wiosna, jesień) najlepiej prezentują się w biżuterii złotej, która wspaniale rozświetla ich cerę i sprawia, że twarz wygląda na wypoczętą i promienną. Z kolei typy chłodne bardzo lubią się ze srebrem. Srebrny kolor i kamienie w chłodnym odcieniu wspaniale podkreślają barwę tęczówki oka i współgrają z odcieniem skóry. Oczywiście żadna osoba nie powinna czuć się zobligowana do noszenia biżuterii w danym kolorze, jeśli jej nie lubi. Poza tym możliwe jest łączenie biżuterii złotej i srebrnej w komplety.

Tworzenie zestawów biżuterii jest dużo łatwiejsze, jeżeli mamy do dyspozycji produkty wysokiej jakości. Markowa biżuteria broni się sama – jest piękna, trwała i nie sposób przejść obok niej obojętnie. Na uwagę zasługuje zwłaszcza oryginalna włoska biżuteria.