Symbolika pierścionków na palcach

Symbolika pierścionków na palcach

Pierścionek to stosunkowo niewielki wyrób biżuteryjny, ale bardzo lubiany przez kobiety, a w wersjach bezoczkowych również przez mężczyzn. Pierścionka na palcu, w przeciwieństwie do naszyjnika czy kolczyków, nie sposób schować pod ubraniem ani skryć pod włosami. Jest to ozdoba stale widoczna, a tym samym kierująca wzrok rozmówcy na dłonie. Dlatego też, chcąc nosić pierścionki, należy zadbać o właściwą pielęgnację dłoni i paznokci. Pierścionek ozdabia dłoń, ale bardzo często noszony jest nie tylko ze względu na funkcję estetyczną, ale również z powodu przypisywanego mu symbolicznego znaczenia. Symbolika pierścionków na palach nie ogranicza się wyłącznie do pierścionków zaręczynowych, choć nie da się ukryć, że ta niewielka obręcz z oczkiem bardzo często traktowana jest jako symbol miłości.

Pierścionek jako symbol miłości

Pierścionek zaręczynowy symbolizuje trwałość uczucia i zamiar zawarcia związku małżeńskiego. Mężczyzna, który wręcza pierścionek zaręczynowy, ma poważne zamiary wobec partnerki i oczekuje, że pierścionek ten zostanie przyjęty. W przeszłości niedługo po zaręczynach przystępowano do organizacji uroczystości ślubnej. Dziś narzeczeństwo trwa znacznie dłużej, a niekiedy, mimo wspólnych planów na przyszłość, nie dochodzi do sformalizowania związku.

W niektórych kulturach nie ma zwyczaju wręczania pierścionka zaręczynowego. Przykładowo tradycyjne zaręczyny w Turcji odbywają się poprzez założenie obrączek przewiązanych czerwoną wstążką. Następnie w obecności rodziny dochodzi do przecięcia tejże wstążki. Po ślubie małżonkowie noszą te same obrączki, ale przekładają je na drugą dłoń. I choć taka forma zaręczyn jest w Turcji niezwykle popularna, nie sposób nie zauważyć, że coraz więcej osób ulega wpływom Zachodu i odchodzi od tradycji, a zaręczyny odbywają się poprzez wręczenie pierścionka zaręczynowego. Symbolika pierścionków na palach jest w tym wypadku bardzo wymowna. Pierścionek ma symbolizować płodność, wierność, trwałość, wieczność i ciągłość. W tradycji polskiej pierścionek zaręczynowy noszony jest na placu serdecznym. A jaka jest symbolika pierścionków noszonych na innych palcach?

Symbolika pierścionków na palcach

Dziś właściwie nikt nie przypisuje znaczenia temu, na którym palcu noszony jest pierścionek, oczywiście z wyjątkiem pierścionka zaręczynowego. W przeszłości uznawano jednak, że pierścionek noszony na placu wskazującym oznacza wysoki status społeczny, wysoką pozycję zawodową, zamożność. Pierścionek noszony na palcu środkowym ma pomóc w znalezieniu równowagi życiowej. Z kolei na małym palcu noszono zwykle biżuterię rodową. Dziś taka ozdoba niekoniecznie oznacza pochodzenie rodowe, ale może symbolizować przynależność do grupy wyznającej daną ideologię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *