Symbolika pierścionków na palcach

Symbolika pierścionków na palcach

Pierścionek to stosunkowo niewielki wyrób biżuteryjny, ale bardzo lubiany przez kobiety, a w wersjach bezoczkowych również przez mężczyzn. Pierścionka na palcu, w przeciwieństwie do naszyjnika czy kolczyków, nie sposób schować pod ubraniem ani skryć pod włosami. Jest to ozdoba stale widoczna, a tym samym kierująca wzrok rozmówcy na dłonie. Dlatego też, chcąc nosić pierścionki, należy zadbać o właściwą pielęgnację dłoni i paznokci. Pierścionek ozdabia dłoń, ale bardzo często noszony jest nie tylko ze względu na funkcję estetyczną, ale również z powodu przypisywanego mu symbolicznego znaczenia. Symbolika pierścionków na palach nie ogranicza się wyłącznie do pierścionków zaręczynowych, choć nie da się ukryć, że ta niewielka obręcz z oczkiem bardzo często traktowana jest jako symbol miłości.

Pierścionek jako symbol miłości

Pierścionek zaręczynowy symbolizuje trwałość uczucia i zamiar zawarcia związku małżeńskiego. Mężczyzna, który wręcza pierścionek zaręczynowy, ma poważne zamiary wobec partnerki i oczekuje, że pierścionek ten zostanie przyjęty. W przeszłości niedługo po zaręczynach przystępowano do organizacji uroczystości ślubnej. Dziś narzeczeństwo trwa znacznie dłużej, a niekiedy, mimo wspólnych planów na przyszłość, nie dochodzi do sformalizowania związku.

W niektórych kulturach nie ma zwyczaju wręczania pierścionka zaręczynowego. Przykładowo tradycyjne zaręczyny w Turcji odbywają się poprzez założenie obrączek przewiązanych czerwoną wstążką. Następnie w obecności rodziny dochodzi do przecięcia tejże wstążki. Po ślubie małżonkowie noszą te same obrączki, ale przekładają je na drugą dłoń. I choć taka forma zaręczyn jest w Turcji niezwykle popularna, nie sposób nie zauważyć, że coraz więcej osób ulega wpływom Zachodu i odchodzi od tradycji, a zaręczyny odbywają się poprzez wręczenie pierścionka zaręczynowego. Symbolika pierścionków na palach jest w tym wypadku bardzo wymowna. Pierścionek ma symbolizować płodność, wierność, trwałość, wieczność i ciągłość. W tradycji polskiej pierścionek zaręczynowy noszony jest na placu serdecznym. A jaka jest symbolika pierścionków noszonych na innych palcach?

Symbolika pierścionków na palcach

Dziś właściwie nikt nie przypisuje znaczenia temu, na którym palcu noszony jest pierścionek, oczywiście z wyjątkiem pierścionka zaręczynowego. W przeszłości uznawano jednak, że pierścionek noszony na placu wskazującym oznacza wysoki status społeczny, wysoką pozycję zawodową, zamożność. Pierścionek noszony na palcu środkowym ma pomóc w znalezieniu równowagi życiowej. Z kolei na małym palcu noszono zwykle biżuterię rodową. Dziś taka ozdoba niekoniecznie oznacza pochodzenie rodowe, ale może symbolizować przynależność do grupy wyznającej daną ideologię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *