Bizuteria ślubna - jaką stosować?

Biżuteria ślubna – jak wybrać?

Przygotowania ślubne, mimo że czasem wymagają sporego wysiłku, sprawiają narzeczonym wiele radości. Do szczególnie radosnych wydarzeń należą poszukiwania sukni ślubnej i pasujących do niej dodatków. Grupa kobiet odwiedza kolejne salony sukien ślubnych, szukając tej jedynej, idealnie dopasowanej do figury i upodobań przyszłej panny młodej. Dodatkiem do sukni będzie biżuteria ślubna. W jaki sposób wybierać biżuterię na ślub?

Jaką biżuterię założyć na ślub? Kolory kamieni szlachetnych

Nie ma jasnych zasad mówiących o tym, jaką biżuterię należy założyć na ślub, ale utarło się przekonanie, że biżuteria ślubna powinna nie być zbyt kolorowa. Co prawda dziś nie każda panna młoda bierze ślub w śnieżnobiałej sukni – niektóre sukienki zdobione są różowymi lub czerwonymi kwiatkami i wstążkami, zdarzają się też dodatki w kolorze czarnym. Wówczas biżuteria z różowymi i czerwonymi kamieniami będzie odpowiednia. Niemniej w przypadku sukien białych i kremowych, najlepszym wyborem są błyszczące kamienie o zabarwieniu srebrzystym lub mlecznym.

Bizuteria ślubna - jaką stosować?

Jeśli jesteśmy przy kolorach kamieni szlachetnych i półszlachetnych, warto wymienić przynajmniej kilka, które będą pasowały na uroczystość zaślubin. Ogromną popularnością cieszą się diamenty, kryształy, a w skromniejszej wersji cyrkonie. Są to kamienie półprzezroczyste, błyszczące, dobrze współgrające zarówno z biżuterią złotą, jak i srebrną. Na ślub pasują również kamienie białe lub lekko błękitne, takie jak opal i topaz. Sporym zainteresowaniem cieszą się również perły.

Biżuteria ślubna – złoto czy srebro?

Na ślub wypada założyć zarówno biżuterię złotą, jak i srebrną. Wiele zależy tutaj od koloru sukni ślubnej oraz typu urody reprezentowanego przez pannę młodą. Oryginalna biżuteria włoska ze srebra zdecydowanie lepiej będzie się komponowała ze suknią śnieżnobiałą, aniżeli z kreacją w odcieniu śmietanowym lub kremowym. Natomiast biżuteria ślubna ze złota to dobry wybór w przypadku sukien écru. Wybierając biżuterię na ślub, pod uwagę należy wziąć również to, że srebro doskonale podkreśla urodę pań o jasnej, porcelanowej cerze, niebieskich bądź szarych oczach. Natomiast kobiety o ciepłym typie urody i brązowych oczach lepiej wyglądają w biżuterii złotej.

Fason sukni ślubnej a biżuteria

W salonach sukien ślubnych znajdziemy propozycje zarówno dla pań lubiących zabudowane, skromne sukienki, jak i kobiet lubiących rozkloszowane, strojne suknie, przywodzące na myśl kreacje księżniczek. Biżuteria ślubna musi pasować do fasonu sukni. Jeśli stawiamy na suknię pełną falban i koronek, biżuterię dobierajmy ostrożnie. W przeciwnym razie, zamiast efektownego wyglądu, otrzymamy karykaturalną stylizację, którą niewiele osób uzna za udaną. Nadmiar biżuterii niewskazany jest również w przypadku sukien zabudowanych pod szyję i wyposażonych w długie rękawy. Natomiast gładkie suknie z dużym dekoltem doskonale będą wyglądały z dodatkiem w postaci efektownej kolii oraz dużych, wiszących kolczyków. W sklepach z biżuterią można nabyć zestawy takiej biżuterii, niekiedy w skład zestawu wchodzą też ozdoby we włosy.